Dlaczego śniadanie jest ważne?

Temat poruszany już wiele razy, ale okazuje się, że cały czas wiele osób ma z tym problem i zapomina o spożywaniu śniadania, które jak mawiali nasi rodzice "jest najważniejszym posiłkiem dnia"


Polecani dietetycy

Konsekwencją pomijania tego posiłku może być zwiększona chęć na wysokokaloryczne oraz obfite w tłuszcz produkty i przekąski w ciągu dnia. Śniadanie zapewnia energię do funkcjonowania od rana, zmniejsza napięcie emocjonalne w dalszych godzinach dnia oraz zapobiega rozdrażnieniu i bólom głowy. Dzięki temu każdy może lepiej skoncentrować się na pracy lub nauce. Pierwszy posiłek jest szczególnie istotny dla najmłodszych: wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, rozwój intelektualny oraz zdolnośćz apamiętywania informacji. Remedium na brak czasu rano na przygotowywanie śniadania jest zrobienie tego wieczorem. Nocna owsianka, kanapki z pastą warzywną, samodzielnie przygotowane placuszki, wrapy, pełnowartościowe sałatki mogą być przechowane w lodówce, aby następnie zapewnić nam dobry początek dnia.

Kilka prostych i pysznych przepisów na śniadania:
  • Owsianka z owocami - 4 łyżki płatków owsianych, 1 szklanka napoju roślinnego / mleka 1,5-2%, 1 szklanka malin / borówek/truskawek, 1 kostka gorzkiej czekolady, 1 łyżeczka orzechów włoskich.
  • Kanapki z groszkowym pesto - 2 kromki chleba razowego, groszkowe pesto (4 łyżki zielonego groszku, 1-2 ząbki czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek, pieprz, sól), porcja świeżych warzyw np. papryka, ogórek, pomidor.
  • Twarożek z rzodkiewką i ogórkiem - 1 opakowanie serka wiejskiego light, 2-3 rzodkiewki, 1 ogórek gruntowy, pieprz, sól. Polecamy zjadać z pieczywem razowym.
Autor:

Podobne artykuły

Sezon na leszcza czyli dlaczego warto jeść ryby?

Rozpoczęły się wakacje, pogoda do tej pory zapewniała nam najbardziej upalne lato od lat. A jak upały, to wszyscy gromadnie podążają nad polskie morze aby nabrać nieco brązowej opalenizny, wykąpać się w Bałtyku, pospacerować po plaży ale i ... zjeść rybę:)

25 sierpnia – Dzień polskiej żywności

Pierogi, gołąbki, bigos, kotlet schabowy – czy polska kuchnia jest zdrowa ? Nasza tradycyjna kuchnia kojarzy się na pierwszy „rzut oka” z kuchnią tłustą, mięsną i kartoflaną. Ale czy tak naprawdę wygląda? Niekoniecznie. Za ogromna zaletę należy uznać jej różnorodność pod względem zarówno składników jak i smaków.

Zawsze jest pora na... kalafiora!

To pyszne warzywo, na pierwszy rzut oka niepozorne, a jednak posiadające wiele korzystnych właściwościach dla naszego zdrowia. Delikatne w smaku, z bogactwem składników odżywczych, tak więc czym prędzej powinno znaleźć w naszym menu.

Elżbieta Gmurczyk
Płaski brzuch – jak go osiągnąć poprzez dietę?
Płaski brzuch – jak go osiągnąć poprzez dietę?